Kaskádové prenatální vyšetření plodu s vyloučením maternální kontaminace

Test hrazený ze ZP:
ANO
Pohlaví:
Žena
Materiál:
Choriové klky, Plodová voda

Materiál:

Choriové klky | Choriové klky, min. 30 mg tkáně v mikrozkumavce (typ Eppendorf)
Skladování po vyšetření: týden po vydání zprávy 2 – 8°C
Plodová voda | 3x 10 ml plodové vody ve zkumavce
Skladování po vyšetření: týden po vydání zprávy 2 – 8°C
Pupečníková krev | 2-3ml pupečníkové krve v EDTA
Skladování po vyšetření: týden po vydání zprávy 2 – 8°C
Izolovaná DNA ze choriových klků | 30-100ng/μL izolované DNA z choriových klků v mikrozkumavce (typ Eppendorf)
Skladování po vyšetření: skladuje se v archivu DNA bez omezení 15°C
Izolovaná DNA z plodové vody | 30-100ng/μL izolované DNA z amniocentézy v mikrozkumavce (typ Eppendorf)
Skladování po vyšetření: skladuje se v archivu DNA bez omezení 15°C
Izolovaná DNA z kordocentézy | 30-100ng/μL izolované DNA z kordocentézy v mikrozkumavce (typ Eppendorf)
Skladování po vyšetření: skladuje se v archivu DNA bez omezení 15°C
Izolovaná DNA z kultivovaných buněk | 30-100ng/μL izolované DNA z kultivovaných buněk v mikrozkumavce (typ Eppendorf)
Skladování po vyšetření: skladuje se v archivu DNA 15°C

Rychlý popis testu:

Kaskádové vyšetření aneuploidií plodu z materiálu po invazivním prenatálním vyšetření pomocí metod QF-PCR a array s vyloučením maternální kontaminace. V případě potřeby doplněno vyšetřením karyotypu plodu.

Detailní informace o testu:

Při kaskádovém prenatálním vyšetření je vzorek v prvním kroku vyšetřen metodou QF-PCR pro rychlé stanovení aneuploidií chromozomů souvisejících se závažnými genetickými postiženími a syndromy. U plodové vody a choriových klků se používá standardní set markerů pro chromozomy 13, 18, 21, X a Y. Provádí se analýzou polymorfních STR markerů zahrnující PCR techniku a kapilární elektroforézu. Metoda využívá multiplexní QF-PCR k namnožení většího počtu fluorescenčně značených DNA fragmentů specifických STR markerů na vyšetřovaných chromozomech v jediné reakci. DNA fragmenty jsou po amplifikaci následně separovány, detekovány a analyzovány pomocí kapilární elektroforézy a příslušného softwaru na genetickém analyzátoru. Fragmenty jednotlivých STR markerů jsou specifikovány délkou a typem fluorescenčního značení. Každý fluorescenčně značený DNA fragment se zobrazí jako peak s určitou výškou/plochou, která je úměrná množství DNA. 

Pro metodu QF-PCR je charakteristických několik setů, které se liší použitými STR markery a vhodností užití: standardní set markerů se používá u vyšetření chromozomů 13, 18, 21, X a Y u DNA z choriových klků, plodové vody anebo tkáně potraceného plodu, popř. krve matky pro vyloučení maternální kontaminace. V případě nedostatečné informativity STR markerů a k ověření nálezů u vyšetřovaných vzorků se použijí nadstavbové sety markerů pro tyto chromozomy. V případě potracených plodů (SAB) se v případě vyloučení těchto nejčastějších aneuploidií použijí sety SAB-nadstavba I a II k vyšetření chromozomů 2, 4, 6, 7, 14, 15, 16 a 22. 

Pro vyloučení maternální kontaminace (zejména u choriových klků) je stejným setem markerů vyšetřena periferní krev matky. V případě normálního výsledku QF-PCR je vzorek dále vyšetřen metodou SNP array pro celogenomovou detekci submikroskopických chromozomálních aberací. Pokud je výsledek některé z metod nejednoznačný (možná mozaika nebo chromozomální přestavba), je kaskáda doplněna vyšetřením karyotypu.